Nasza historia
ZACZĘŁO SIĘ OD...
... oczywiście od Karpia. Ale nie od tego pływającego w stawie, a kamiennego, ozdobionego złotą polichromią, zdobiącego fasadę kamienicy. Niegdyś, zamiast numerów, kamienice posiadały swoje godła, najczęściej pod postacią wykutych w kamieniu zwierząt. W tym to zabytkowym budynku nr 10, na krakowskim Rynku Głównym, otworzyliśmy restaurację. Gdy przyszedł moment nazwania restauracji, wybór stał się oczywisty: ``Pod Złotym Karpiem``. Jest to nasz hołd złożony historii tego miejsca. Wyraz naszego poczucia związku z tradycją i lokalną kulturą Krakowa i Małopolski. Od złotego karpia na fasadzie kamienicy było już niedaleko do regionalnego przysmaku tego regionu, jakim jest Karp Zatorski.
Lokalność produktów
to podstawa naszego menu
Produkty regionalne
Czasem tego co najcenniejsze, nie trzeba szukać daleko. Skarby leżą tuż obok. Tak też było z pomysłem na restaurację. Postanowiliśmy wykorzystać bogatą tradycję kulinarną regionu i korzystać z regionalnych produktów. Mięso i warzywo od sprawdzonych dostawców, których często znamy osobiście, są gwarancją dobrej kuchni.
Karp zatorski
Karp zatorski to najpopularniejsza odmiana karpia w Polsce. Mówi się o niej “królewska”, bowiem historia karpia z gminy Zator, sięga XI wieku. Zarejestrowany w Brukseli jako produkt regionalny. Hoduje się go w Dolinie Karpia, niedaleko Krakowa.
Dolina Karpia
Obszar historycznego zagłębia hodowli karpia na Ziemi Oświęcimsko-Zatorskiej znanego już w średniowieczu. Posiada wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Objęty szczególną ochroną środowiska.
Piwo z opactwa Benedyktynów
Z Opactwa w Tyńcu, pod Krakowem. Unikatowa receptura, zawierająca w sobie trzy szlachetne gatunki chmielu.
polskie wino
Wina pochodzą z winnicy Saint Vincent z ziemi Lubuskiej. Odmiany, których można spróbować w naszej restauracji to Pinot Gris i Regent.